Logo Rolex

XIII Moscow International Ballet Competition (Prizes 2017)

Bolshoi Theatre, Russia

More information

Prizes 2017

The Juniors laureates are...

- Male solo dancers -

Mark Chino (Russia): 1st Prize

Igor Pugachev (Russia): 2nd Prize

Karlis Cirulis (Latvia): 3rd Prize

Diplomas: Razmik Marukyan (Armenia) ; Aslan Aliev (Kyrgyzstan)

- Female solo dancers -

Elisabeth Beyer (USA): 1st Prize

Siyi Li (China) ; Soobin Lee (South Korea): 2nd Prize

Diplomas: Tatiana Kulish (Ukraine) ; Lauren Hunter (USA), Carolyne De Freitas Galvao (Brazil) ; Alesya Lazareva (Russia)

- Male duo dancers -

Denis Zakharov (Russia): 1st Prize

Victor Goncalves Caixeta (Brazil): 3rd Prize

- Female duo dancers -

Elizaveta Kokoreva (Russia) & Seonmee Park (South Korea): 1st Prize

Ekaterina Klyavina (Russia): 3rd Prize

Diplomas: Elena Iseki (Japan) ; Anne Jullieth Dos Santos Pinheiro (Brazil)

The Seniors laureates are...

- Male solo dancers -

Bakhtiyar Adamzhan (Kazakhstan): 1st Prize

Miaoyuan Ma (China): 2nd Prize

Marat Sydykov (Kyrgyzstan): 3rd Prize

Diplomas: Serik Nakyspekov (Kazakhstan) ; Liou Jiawen (China) ; special prize for best partner: Mikhail Timayev (Russia)

- Female solo dancers -

Evelina Godunova (Latvia): 1st Prize

Lilia Zainigabdinova (Russia): 3rd Prize

Diplomas: Mishio Oshiro (Japan) ; Yimeng Sun (China)

- Male duo dancers -

Koya Okawa (Japan): 1st Prize

Ernest Latypov (Russia): 2nd Prize

Zhanfeng Wang (China): 3rd Prize

Diplomas: Nikita Ksenofontov (Russia) ; Sangmin Lee (South Korea)

- Female duo dancers -

Amanda Moraes Gomes (Brazil): 2nd Prize

Terada Midori (Japan) ; Dingwen Ao (China): 3rd Prize

Diplomas: Ekaterina Chebykina (Ukraine) ; Joy Womack (USA)

The choreographers laureates are...

Xiaochao Wen (China) ; Eduardo Andres Zuniga Jimenez (Chile): 1st Prize

Nina Madan (Russia) ; Andrei Merkuriev (Russia): 2nd Prize

Tinting Liu (China) ; Long Cheng (China): 3rd Prize

Diplomas: Alexander Riuntiu (Russia) ; Kirill Radev (Russia) ; Alexandr Mogilev (Russia)